Продължете към съдържанието

Инивации в действие 2024/2025

От 12.03.2025г. до 14.03.2025г. в СУ „Отец Паисий“ се проведе първа партньорска среща по НП „Иновации в действие“.

Участие взеха: 68 СУ „Академик Никола Обрешков“ гр. София, СУ „Максим Райкович“ гр. Лясковец, ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“ гр., Хасково и СУ „Отец Паисий“ гр. Стамболийски

След официалното откриване се постави началото на интерактивни и иновативни уроци.

Иновативен урок с ръководител Мария Александрова и ученици от 10 клас.
Обучихме нашите гости директори, учители и ученици да изработят свой собствен МОНОГРАМ.

Ученици от 8, 9 и 11 клас под ръководството на госпожите Красимира Грозданова и Славка Христова от Иновативно училище СУ „Отец Паисий“, гр. Стамболийски, по НП „Иновации в действие“, с цел популяризиране на добри практики между иновативни училища, представиха интердисциплинарен урок на тема „Географски предпоставки за създаване на стартъп“. В урока учениците успешно презентираха иновативни продукти. Гордеем се с техния предприемачески хъс и знания.

Интердисциплинарен урок-III б и VI б клас-„С България в сърцето“
В урока бяха застъпени следните междупредметни връзки:български език и литература,човекът и природата,човек и общество,музика,фолклор,изобразително изкуство.
Чрез състезателни игри,драматизации,песни,танци и викторина,учениците показаха,че познават своята Родина.

„Никой не е по- голям от хляба“- иновативен урок в 4″а“ клас, в който учениците показаха знания по български език, математика, човекът и природата, човекът и обществото. Нагледно се запознаха как се приготвя хляб, а след това сами омесиха тесто.

Бинарен урок по биология и здравно образование и английски език. Темата на урока беше „Здравословно хранене, видове диети“. Учениците се запознаха с видовете диети, дегустираха и описваха храни и се състезаваха чрез интерактивни игри. Гостите ни – учениците от партньорските ни училища се включиха активно, като подкрепиха отборите на нашите деветокласници и участваха активно във всички дейности.


Ден първи: Продължаваме партньорството – тържествено откриване, STEM вдъхновения и нови хоризонти

СУ „Отец Паисий“ – гр. Стамболийски имаше удоволствието да бъде част от вдъхновяваща тридневна партньорска среща, организирана по Националната програма „Иновации в действие“ с домакин 68. СУ „Академик Никола Обрешков“ – гр. София. Заедно с колеги и ученици от училища от различни краища на страната, сред които ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“ – гр. Хасково и СУ „Максим Райкович“ – гр. Лясковец, участвахме в богата и професионално подготвена програма, изпълнена с иновации, практики и обмен на добър педагогически опит.

Още при откриването на събитието ни посрещна топло и сърдечно екипът на 68. СУ, а вдъхновяващите думи на г-жа Румяна Парцова – директор на училището, подчертаха силата на сътрудничеството между училищата и нуждата от иновации, които да направят ученето по-смислено и интересно. Събитието беше уважено и от представител на местната власт, което допълнително показа важността на подобни инициативи.

В рамките на първия ден имахме възможност да се запознаем с иновативни проекти и преподавателски практики, които са успешно приложени в 68. СУ. Посетихме модерния STEM център на училището по природни науки, изследвания и иновации „Рене Декарт“, където бяхме впечатлени от създадената учебна среда, насърчаваща изследователското и проектно-базирано учене.

В края на деня всички партньори се събрахме за кратка рефлексия, по време на която споделихме своите първи впечатления и идеи за бъдещо сътрудничество. Разговорите бяха конструктивни, откровени и зареждащи.

Срещата не само ни предостави ценен практически опит, но и ни вдъхнови да продължаваме да търсим нови пътища за преподаване, които да ангажират учениците и да ги подготвят за динамичното бъдеще. Благодари

Ден втори: Вдъхновение от природните науки и силата на иновациите

Вторият ден от нашето участие в партньорската среща по Националната програма „Иновации в действие“ премина под знака на природните науки, технологиите и възможностите за тяхното интегриране в съвременното образование.

Гостувахме в модерния STEM център на 68. СУ „Акад. Никола Обрешков“, където заедно с ученици и преподаватели от училището се потопихме в света на енергията на бъдещето, устойчивото развитие и климатичните промени. Изключително полезни и вдъхновяващи за нас бяха представянията, посветени на новия учебен предмет „Природа и дигитален свят“ с ръководители Венелин Цветков и Джеват Хюсеинов, който впечатли с междупредметния си подход и възможностите за интегриране на природни науки и технологии.

Голямо впечатление ни направиха оригиналните методи за преподаване, свързани с теми като въглеродния цикъл и глобалното затопляне от г-жа Людмила Петрова. Под ръководството на мотивирани и ангажирани учители, учениците от 68. СУ демонстрираха своята активност, креативност и ангажираност по важни екологични теми – Енергия на бъдещето и глобално затопляне ръководена от г – жа Валерия Любенова, г – жа Петранка Маркова представи Наука и технологии в географията.

Акцентът на деня беше интерактивната STEM работилница, в която участвахме заедно с останалите партньори. Чрез забавни предизвикателства – като създаване на защита за яйце, което трябваше да устои при падане – успяхме да комбинираме логическо мислене, знания от природните науки и работа в екип. Ученици и учители се забавляваха, създаваха, експериментираха и откриваха нови подходи към ученето. Проектът мина под ръководството на г – жа Тина Борисова, г – жа Деница Богданова, г – жа Татяна Димитрова и г – н Иван Димитров.

Денят завърши с разговори и идеи за това как да пренесем видяното и преживяното в нашата образователна среда. Убедени сме, че добрите практики и вдъхновението от този ден ще намерят своето място и в нашето училище.

Ден трети: Креативност, дигитално изкуство и визии за бъдещето

Последният ден от партньорската среща беше посветен на темите за творчеството, въображението и възможностите на технологиите в образованието. Денят стартира с динамична и вълнуваща работилница, по време на която ученици от 11. клас, профил „Софтуерни и хардуерни науки“ към 68. СУ, заедно с нас – гостите от партньорските училища – създаваха комикси на актуални теми чрез дигитални инструменти. Под вещото ръководство на г-жа Десислава Костадинова и г-жа Наджи Хаджиева, участниците съчетаха дигитално рисуване с творчество и разказване на истории.

След това се потопихме в света на изкуството чрез дейностите на клуб „Стъклопис“, ръководен от г-жа Емилия Ценкова. Учениците с удоволствие споделиха своите умения и тънкости от изработката на художествени стъклописи, а ние имахме възможността не само да наблюдаваме, но и да опитаме сами. Ръчното творчество се оказа чудесен начин за развиване на естетически усет и търпение.

Особено вълнуваща и провокираща размисъл бе сесията, посветена на темата „Бъдещето на човека: трансхуманизъм“. Под ръководството на г-жа Констанс Хесапчиева и г-жа Бояна Нолчева ученици и учители обсъдиха новите предизвикателства, пред които човечеството може да се изправи в близко бъдеще – технологии, бионика, изкуствен интелект и мястото на човека сред всички тези промени.

Срещата завърши по тържествен начин – с подписване на символичен договор за сътрудничество и приятелство между училищата, който символизира готовността ни да продължим съвместната работа и обмена на идеи и опит.

С благодарност за топлото посрещане!

WordPress Cookie Plugin by Real Cookie Banner